Der var ingen medlemmer i vores familie der havde lus i 2024!!!
Nogen vil måske ikke se det helt vilde i den sætning, andre vil være helt med på hvorfor den fik 3 udråbstegn.
Jeg har altid været den vildeste lusemagnet (og flåtmagnet, jeg har fået flåter efter gå tur på en skov sti i flyverdragt og overlappende strømper, gamasher og støvler) så jeg tror jeg har haft lus hver år de sidste 20-25 år. Det er der nok flere grundet til:
Jeg har langt hår. Er typen der kaster mig ud i leg og krammer. Arbejder med børn alle mulige forskellige steder. Har 3 børn med meget hår, som er så spredt i alder at de altid har gået i forskellige institutioner. Og så tror jeg seriøst også der er et eller andet med min blodtype eller noget - Så jeg tænker også at jeg kaster et bredt net ud efter de lus 😄
Men i 2024 var der ingen i husstanden der havde lus en eneste gang.
Så det var lige før, at det luseshampoo jeg altid har på lager var ved at blive for gammelt. Og jeg troede lige at det kunne være vi alle sammen bare var vokset fra lus.
Men SÅ fik jeg lus her i Januar 2025. Det var kun mig ikke nogle af pigerne, så det var nok nogle jeg havde med hjem fra arbejde.
De senest par år er DENNE her luseshampoo, den jeg bedst har kunne lide, både pga pris og hvordan man skal bruge den. Og vi har ikke haft lus så ofte at jeg har været gået over til at kæmme os fra fra lus i stedet for at vaske.
Men jeg faldt lige over min gamle kæmmeplan, som du kan læse om i indlægget HER. og nu hvor det lige har været den internationale-store-luse-dag her d. 31 Januar tænkte jeg at jeg ville lægge den ud i min online butik. Du kan læse mere om store-luse-dag her: 2015, 2016, 2017.
Så nu kan du hente kæmmeplanen HER.
Jeg har et indlæg om lus helt generelt HER, hvilket giver en god baggrund for mit indlæg om hvordan du kan kæmme effektivt for lus HER.